TOP 10 Nejzvláštnější věci ve vesmíru


10 Nebula

Nebo také mlhovina. Je to v podstatě směsice prachu, plynu a plazmy. Jsou to obrovské mraky, které jsou unášeny prostorem napříč vesmírem. Mnohdy jsou tak husté, že dokáží zabránit světlu, aby přes ně prošlo skrz. Je jich ve vesmíru velká spousta a mají různé tvary.

9 Supernova

Supernova je jednak hvězda, extrémně hmotná hvězda. Je tak hmotná, že její jádro nevydrží nápor gravitační síly a doslova se zhroutí. Při tomto zhroucení nastává masivní exploze – této explozi se také říká supernova. Při tomto jevu se hvězda milionkrát více rozjasní a poté dochází ke vzniku nových atomových jader. Velká část původní hvězdy je vyvržena obří rychlostí do vesmíru a po několik desítek tisíc let se jím šíří. Pro nás je jen dobře, že se tyto jevy dějí v dostatečné vzdálenosti od naší planety, nemyslíte?

8 Vesmírné mikrovlnné záření

Je to v podstatě forma elektromagnetického záření. Tohle záření prostupuje celým vesmírem. Tento typ záření je jedním ze základních důkazů, podporující teorii o tzv. velkém třesku, protože právě při této explozi mělo vzniknout. Bylo objeveno v roce 1964.

7 Temná energie

Je to objev starý jen pár let. Vědci totiž zjistili, že vesmír se rozpíná větší a větší rychlostí. Ovšem čím více se rozpíná, tím více se zpomaluje jeho vývoj. Galaxie v průběhu času narůstají obtížněji, protože se prostor mezi nimi neustále natahuje. Vědci si to nedokázali nijak vysvětlit a tak vznikla tzv. temná energie, která za to může. O její existenci se již sice nepochybuje, stále však je na toto téma spousta nevysvětlených otázek.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.